Дерев`яна церква СВ. МИКОЛИ

Portret użytkownika valka1000
  • Атрибуты:
    • Рекомендации
  • Теги:
    • Kultowe zabudowania,
    • Больше 100 лет,
    • Деревянное зодчество,
    • Церковь

Ocena: +5 / 1 participant / 1 zalecenie / (+0) (-0) jakość

  • UkrainaLwowski obwódСасів
Opis

Дерев`яна церква СВ. МИКОЛИ

Джерело

Дерев`яна церква пам'ятка архітектури національного значення (внесена до Реєстру в 1963р.), стоїть на рівній просторій ділянці метрів за сто від центру села, в сторону с.Колтів. На одвірках церкви зазначено дату "1731", яку і вважають датою зведення, хоча деякі джерела датують її аж XV ст.! Дивними залишаються й ті факти, що дерев'яна церква лишилася неушкодженою під час пожежі 1887, а також Першої та Другої світової війни, за часів СРСР церква лишалася діючою. Вона була при жіночому монастирі. В середині XVIII ст. церкву перенесли в центр міста, а за розпорядженням єпископа Льва Шептицького у 1759 р. монастир був закритий, будівлі продані за 2 тис. злотих, монахині були переведені в Словіту. Після свого перенесення церква набула барокові багатогранні бані. Інтер'єр церкви прикрашає семиярусний іконостас, виготовлений до другої половини XVII ст. Ікони вражають своєю майстерністю - "Втеча до Єгипту", "Христос і Самарянка", "Георгій-змієборець" датуються 1681 р., "Перенесення мощів св.Миколая" датується 1685 р. 
Вони не були перемальовані. Дослідники вважають, що ікони належать пензлю Івана Рутковича з Білого Каменю або його дуже талановитого сучасника. На жаль в 1977 р. стан іконостасу був дуже незадовільний, науково-реставраційна виробнича майстерня зі Львова розпочала реставраційні роботи. В 1910 р. стару дерев'яну дзвіницю було замінено на нову - муровану. Після 1963р. куполи та опасання храму були перекриті бляхою. З XVIII ст. до 1944 р. церква була дочірньою до Преображенської. Після того як головну церкву було зруйновано, служіння велися в церкві св. Миколая та костелі. В середині 1960-их храм було закрито. З 1990 р. церква належить до греко-католицької громади.
Будівля тризрубна, оточена широким опасанням у вигляді арочної галереї, яку перериває із заходу двосхилий дашок над головним входом, а з півночі - прибудована до вівтаря у радянський час велика ризниця. Стіни під опасанням складаються з голого зрубу, над опасанням - покриті дерев`яним лакованим гонтом. Високий світловий восьмерик нави завершує баня цибулястої форми з ліхтарем і маківкою. Над вівтарем і бабинцем влаштовані схожої форми бані з ліхтарями (над бабинцем - глухий) і маківками, які немов виростають з двосхилих дахів. На вхідних дверях до церкви у повний зріст зображений святий Миколай. На правому, лівому одвірках і надпоріжнику цих дверей можна побачити численні написи старослов`янською, які подають день місяць та рік побудови храму. Цього року практично закінчили зовнішній ремонт святині - дахи перекрили бітумною черепицею, стіни - новим гонтом. Головний вхід і арочну галерею із заходу щедро прикрасили пластмасовими гірляндами з листям. Планують відновити криті вхідні ворота зі сторони дороги на Колтів.
Взагалі, церква св. Миколая, особисто мені, сприймається по різному: з однієї сторони - класична форма плюс арочна галерея чудово доповнююють одна одну і надають будівлі виразного силуету, з іншої сторони важко звикнути очам до сучасного покриття дахів.

Джерело

 

Raporty
Portret użytkownika Aleksis
1 Zdjęcia
Aleksis
0
Twoja ocena: Brak

Powrót do góry