Садиба Ланге (руїни) (к. XVIII - п. ХІХ ст.)

wkornilow's picture
  • Теги:
    • Palace,
    • Аrchitectural structure

Mark: 0 / 0 participants / 0 recommendations / (+0) (-0) qualities

  • UkraineVinnytsia regionНападівка (Липовецький р-н)

Эта точка достопримечательности выложена для ознакомления с примерными координатами. Участники могут туда съездить и потом оформить эту достопримечательность на сайте уже с авторскими фотографиями и правильными координатами.

Садиба була збудована у к. XVIII ст. Первісно головною спорудою був т. зв. "жовтий палац". Однак після побудови у к. XVIII - п. ХІХ ст. нового палацу, "жовтий" палац почав використовуватися в якості флігеля.

Події і персоналії

З селом Нападівкою та садибою тісно пов'язаний відомий данський поет, перекладач і науковець - Тор Неве Ланге (1851–1915). Серед його здобутків - велика кількість перекладів українських народних пісень на данську мову, описи визначних місць України. Саме він першим ознайомив народ своєї країни з культурою України.
Ланге довгий час жив у Російській імперії. У 1883 він одружуєтсья із уродженкою с. Нападівка Наталією Протопоповою і назавжди здобуває другу домiвку - родинний маєток Протопопових. Довгий час Ланге жив та працював у цій садибі, часто приїжджав сюди на літній відпочинок.
Помер Тор Ланге 22.02.1915 в Нападiвцi i був похований у фамiльному склепi Протопопових. Лише в 1920-их його прах родичi перевезли в Копенгаген.
Детальніше: нарис Вiктора Мельника.

У радянський час у палаці розміщувалася школа.

Нині садиба закинута і поступово руйнується.

До нинішнього часу збереглися:
- головний палац;
- флігель (колишній "жовтий" палац);
- брама;
- круглий басейн;
- залишки парку.

Архітектура

Головний палац збудований у стилі зрілого класицизму, цегляний, одноповерховий, прямокутний в плані. Фасади п'ятидільні, з трьома ризалітами. Центральний ризаліт на головному фасаді являє собою шестиколонний одноосьовий портик іонічного ордеру, піднятий на високий стилобат, завершений трикутним фронтоном. На парковому фасаді йому відповідає восьмиколонний портик. Бічні ризаліти з вікнами у напівциркульних пласких нішах закріплені кутовим рустом і архітектурно підсилені аттиками, в площині яких розташовані ліпні гірлянди. Планування палацу анфіладне з двохстороннім розташуванням приміщень і овальним залом по центральній осі. Овальний зал і суміжна з ним кімната прикрашені ліпними барельєфами зі сценами на античні теми. Перекриття пласкі.

 

Источник

0
Your rating: None

Back to top