м. Львів. Кам'яниця Кіляніщинська (Зем’янська)

olanko's picture
  • Теги:
    • House,
    • Аrchitectural structure

Mark: +10 / 2 participants / 1 recommendation / (+0) (-0) qualities

  • UkraineLviv regionЛьвів
Description

Історія

В історичних документах кам’яниця на розі пл. Ринок і вул. Краківської (вул. Краківська, 2; альтернативна адреса – пл. Ринок, 33) вперше згадується у 1630-х рр. Тоді вона належала міщанину Лончичу (Łonczycz). З 1637 р. перейшла у власність аптекаря Яна Кільяністи (Kilianistа), і з цього часу походить традиційна назва – “кам’яниця Кілящинська” (Kiliaszczynska), “Кілінящинська” (Kiliniaszczynska) Кільяніщинська” (Kiljaniszczyńska) або “Клінянщинська” (Kliniańszczyńska).

Певний час ця кам’яниця мала також назву “Зем’янська” (Ziemianska), оскільки у XVIII ст. належала львівському “зем’янству” – об’єднанню місцевої шляхти. У 1743–1744 рр. коштом зем’янства архітектор Бернард Меретин (Meretyn) здійснив капітальну перебудову цього об’єкту.

За інформацією Володимира Вуйцика, чергові роботи з реконструкції були проведені 1776 р. будівничим Францішеком Кульчицьким (Kulczycki). У 1860 р. добудували 4-й поверх.

У партері з ХІХ ст. була розташована кав’ярня. У радянський період вона називалася “На Ринку”, але завдяки фігурці кентавра на фасаді від вул. Краківської закріпилася альтернативна неформальна назва “Кентавр”. У перші роки нашого століття з боку вул. Краківської зробили вхід для реконструйованого ресторану.

Кільяніщинська кам’яниця сьогодні має статус пам’ятки архітектури і містобудування національного значення (Постанова №970 Ради міністрів Української ССР від 24 серпня 1963 року), ох.№326/28. 

Архітектура

Кам’яниця Кілящинська займає ділянку на розі пл. Ринок та вул. Краківської (альтернативна адреса – пл. Ринок, 33). Будинок цегляний, чотириповерховий, у плані – видовженої прямокутної форми, на стрічкових кам’яних фундаментах.

Сучасна планувальна структура та композиція фасадів набули своїх форм після реконструкції ХVIII ст. Кут будинку підсилений кам’яним контрфорсом.

Вхід до колишньої світлиці на партері (тепер – кафе) влаштовано з боку пл. Ринок, вхід до сходової клітки – від вул. Краківської. Стіни 1-го поверху, викладені з тесаних кам’яних блоків, мають прорізи з лучковими перемичками (вітрина та вхідний портал). У пивницях та на рівні партеру збереглися давні конструкції склепінь.

Чільний фасад (від Ринку) має підкреслено презентаційний характер. Стіну на рівні 2-3 поверхів членують пілястри композитного ордеру з виразною пластикою капітелей, що несуть розвинений профільований карниз. Вікна мають білокам’яні обрамування. Віконні прорізи на 2-му поверсі акцентовані хвилястими бароковими сандриками, які врівноважують вертикальний ритм фасадного вистрою. Доповненням до пізньобарокової кам’яниці став 4-й понижений поверх, добудований у сер. ХІХ ст. над карнизом.

Фасад від вул. Краківської вирішений строго і лаконічно. Вікна у скромних обрамуваннях, стіни гладкі, без декоративного оформлення.

Архітектура кам’яниці Кілящинської – одного з творів Бернарда Меретина – є показовим прикладом реконструкції ренесансної будівлі у формах бароко.

Джерело тексту

 

How to get to the point: 
пл. Ринок, 33/вул. Краківська, 02
Reports
butilkavodi's picture
1 photos
butilkavodi
vv's picture
1 photos
vv
0
Your rating: None

Back to top