м. Київ. Будинок № 34 по вул. Саксаганського.

olanko's picture
  • Теги:
    • House,
    • Аrchitectural structure

Mark: 0 / 0 participants / 0 recommendations / (+0) (-0) qualities

  • UkraineKyiv regionКиїв
Description

Побудований у 1912-1913 роках за проектом арх. Ф. Троуп'янського. На першому по­версі первісно було дві квартири (кожна на п'ять кімнат), на інших по­верхах — по три квартири, загалом — по 16 житлових кімнат на поверсі. У підвалі також були невеликі кварти­ри. 1919 будинок націоналізовано. В ра­дянський час приміщення переплано­вано. У 1990-х рр. мешканців будин­ку відселено. Знищено частину декору інтер'єрів, замінено перекриття, на головному фасаді втрачено первісні ґрати балконів над еркерами, барельєф над центральним вікном другого по­верху. Пам’ятка архітектури.


П'ятиповерховий з цокольним повер­хом, цегляний, пофарбований, у плані Т-подібний. Перекриття пласкі залізо­бетонні, дах двосхилий, з бляшаним покриттям. У центрі — квадратні в плані парадні сходи під великим скля­ним ліхтарем та ліфт. Коридор з'єднує хол першого поверху з подвір'ям, двоє чорних сходів (дво- і чотиримаршові) розташовані асиметрично.


Оздоблений у стилі пізнього модерну з елементами неоампіру. Довгий голов­ний симетричний фасад на 11 віконних осей визначає п'ятидільна композиція, в якій домінують вертикалі двох бічних п'ятигранних еркерів другого-четвер­того поверхів, продовжені на рівні даху щипцями з характерними для нео­ампіру строєними напівциркульними прорізами (трифоріями). Над карнизом середньої частини — приземкуватий фронтон. Нижню частину фасаду тинь­ковано під руст, п'ятий поверх гори­зонтальним гуртом виділено в окремий ярус. Середнє поле стіни оформлено мотивом високої аркади, утвореної архівольтами над вікнами четвертого поверху, які спираються на імпости в міжвіконних простінках. Вісь цент­рального вхідного порталу з напівциркульною перемичкою підтримано біль­шими вікнами з декоративним порти­ком на рівні другого поверху й двофігурним барельєфом на тему добро­буту — між третім і четвертим повер­хами. Важливу роль в оформленні екс­тер'єру відігравало поєднання відкри­тої жовтої цегли (тепер пофарбована) та різного за фактурою декоративного тиньку. На дворовому фасаді круглі вікна п'ятого поверху несуть ознаки майбутнього стилю конструктивізм. Пам'ятка — одна з найкращих споруд у забудові вулиці поч. 20 ст.

Джерело

How to get to the point: 
Саксаганського, 34
0
Your rating: None

Back to top