Пам'ятна дошка Йосипу Хмелевському, м. Полтава

Mark: +5 / 1 participant / 0 recommendations / (+0) (-0) qualities
- Ukraine›Poltava region›Полтава
Description
16 листопада 2016 р. на фасаді будівлі на вул. Соборності (колишня Олександрівська), 20 було відкрито пам'ятну дошку Йосипу Хмелевському.
У відкритті дошки взяв участь Генеральний консул Республіки Польща у Харкові Януш Яблонський, який у той день був з візитом в Полтаві.
З ініціативою про встановлення меморіальної дошки виступило громадське об’єднання «Спілка шанувальників польської культури на Полтавщині «Полонія». Відкриття пам’ятної дошки стало можливим за підтримки Генерального консульства Польщі в Харкові.
Йосип (Йозеф) Целестіанович Хмелевський (18 березня 1849, Варшава, Польща - 05 серпня 1924, Полтава) -фотограф-художник. Учасник 20 міжнародних фотовиставок. Володар золотих медалей і дипломів.
Йосип Хмелевський народився у Варшаві у сім'ї польського шляхтича і російської дворянки. У 1875 переїхав з Петербурга до Полтави, де мешкали батьки його дружини, працюючи в губернському центрі.
У 1875 р. відкрив у в Полтаві фотоательє, яке було на той час одним з найкращих у Російські імперії. Ательє працювало у Полтаві на вул. Олександрівській у буд. № 46.
Протягом майже півстоліття Хмелевський фіксував життя українського краю, зберігши для нащадків образи багатьох людей. Роботи «на полтавську тематику» експонувалися на багатьох вітчизняних і міжнародних виставках, де одержували високі нагороди, їх охоче публікували журнали Росії. За знімками Хмелевського надруковані цілі серії поштових листівок «Типи Малоросії» і «Краєвиди Полтавщини». Хмелевський — автор-видавець фотоальбомів «Гоголь на Родине» і «Губернский земский дом в Полтаве». У нього знімалися Володимир Короленко, Панас Мирний, Григорій Мясоєдов, Микола Скліфосовський, Марія Башкірцева, Марія Заньковецьката, інші.
Хмелевський отримав медалі на виставках в Лозанні в 1890 році, в Брюсселі в 1891 році, в Чикаго в 1893 році, на всесвітніх виставках у Парижі в 1889 і 1900 роках.
Фотографував велику групу діячів культури, що приїжджали у 1903 р. на відкриття пам'ятника Івана Котляревському.
Джерела: 1, 2.
Reports
- butilkavodi's blog
- Login or register to post comments
- 622 reads