м. Родос. Вітряки порту Мандракі.

olanko's picture
  • Теги:
    • Аrchitectural structure,
    • Building,
    • Technogenic objects,
    • Ветряк

Mark: 0 / 0 participants / 0 recommendations / (+0) (-0) qualities

  • GreeceDecentralized Administration of the AegeanRhodes
Description

Вітряки на пристані Мілої в середньовічному порту Родосу були побудовані генуезькими в'язнями. Генуезці, як розповідає Конрад фон Грюнемберг, в 1486 році, намагаючись зайняти острів, були захоплені госпітальєрами, які, вбивши половину з них, змусили решту побудувати в гавані 13 вітряків, які в іншому випадку коштували б великих грошей. Інша версія свідчить, що генуезці завоювали місто Родос, яке утримували до 1250 року. Завоювання відбулося в 1248 році, коли Іоанн Гавалас правив Родосом і перебував у від'їзді в Нікомидії, допомагаючи імператору проти латинян, які утримували Константинополь. Цар Іоанн, який перебував у Смірні, відправив на Родос поважного Феодора Протостефана, який призначив його полководцем, з чималим військом, кораблями і 300 кіньми, зненацька пограбував латинян, які перебували в селі, і вбив їх. Генуезці здали місто і потрапили в полон. Так, за свідченням мандрівника Жана Тено, генуезькі бранці, щоб здобути свободу, будували млини порту.

Нещодавні розкопки біля пристані порту, де сьогодні збереглися три вітряки, виявили фундаменти п'яти інших, які були побудовані на скелях на схід від елліністичної пристані, ймовірно, до її укріплення великим магістром Дідоне де Гозоном у 14-му столітті.

Перша письмова згадка про вітряки Родосу належить мандрівникові Прістеру Франкфурту, який відвідав острів між 1350-1370 роками. З тих пір і до 1519 року кілька європейських мандрівників посилаються на вітряки Родосу, надаючи відповідну інформацію.

«Спереду порт Родосу огороджений міцним і широким причалом, на якому стоять 13 вітряків, за якими особливо приємно спостерігати, як вони скрегочуть. На краю пристані є невелика фортеця, яка називається вежею Франції», – описує мандрівник Бюргер фон Паріс у 1480 році. Лукіно даль Кампо в 1413 році зазначає, що на Родосі він бачить «багато прекрасних вітряків та інших прекрасних садів», в той час як Санто-Браска в 1480 році розповідає, що «вони створюють чудове видовище», а П'єтро Касола в 1494 році, що «йому здається прекрасним творінням бачити, як вони функціонують».

За відгуками мандрівників, вони були побудовані з каменю і мали циліндричну форму, як укріплені вежі, і мали шість вітрил. Опис Бернгарда фон Брейденбаха в 1483 році показує, як млини використовувалися лицарями, щоб кидати невеликі бочки з висоти проти турків, що проводили облогу в 1480 році. Укріплення пристані порту в 14-му столітті під керівництвом великого магістра Дьєдоне де Гозона і в 15-му столітті під керівництвом великого магістра Жана де Ластіка (1437-1454) з’єднало вітряки стінами, і це дало їм можливість подвійного використання, як вітряків і фортифікаційних веж одночасно, в економічних і військових цілях відповідно.

Їх робота вдень і вночі свідчить про їх особливе значення в господарському і виробничому процесі, що надавало їм велику цінність. У текстах є розбіжності щодо кількості млинів на відповідному причалі. Одні вказували 16, інші – 15 чи 14, більшість – 13, а деякі – 12. Відмінності, швидше за все, пов'язані з будівництвом або руйнуванням деяких вітряків з часом. 

Джерело

0
Your rating: None

Back to top