м. Краків. Палац Марфієвича.

Mark: 0 / 0 participants / 0 recommendations / (+0) (-0) qualities
- Poland›Małopolskie województwo›Krakow
Description
Палац був побудований у 1858–1862 роках, ще до того, як було розмічено вулицю Дунаєвського, про що свідчить його розташування, значно відступлене відносно червоної лінії вулиці. Об’єкт був побудований в результаті розширення старішого одноповерхового будинку, який було піднято на один поверх, а потім розширено одноповерховою двоярусною неоготичною прибудовою з двомаршовими сходами. Цю прибудову було прибудовано до західного фасаду. Крім того, добудовано веранду, влаштовано напівкруглі сходи з входом через вбудований ґанок з південного боку, споруджено нові фасади. У 1861–1870 рр. над частиною палацу було надбудовано другий поверх, збудовано стайню та каретну, демонтовано напівкруглі сходи. Таким чином будівля набула свого остаточного вигляду, що зберігся донині. Автором проекту був краківський архітектор Філіп Покутинський, який надав резиденції рис пізньо-романтичної заміської вілли в стилі італійського ренесансу.
Палац був зведений для промисловця і банкіра Антонія Марфієвича. У 20-му столітті палац часто змінював власників і зазнавав численних перетворень. Наприкінці цього століття після ґрунтовної реконструкції він став резиденцією банку «Bank Spółdzielczy Rzemiosła» у Кракові. 30 серпня 1984 року палац занесено до реєстру пам'яток.
За формою палац складається з двох частин: нижньої - одноповерхової і верхньої - двоповерхової. У вищій частині до східного фасаду прибудовано одноповерхову веранду та балкон із чавунною балюстрадою. Вхід до будівлі веде через аркаду, якій передує кілька сходів із чавунною балюстрадою. Також в будинку є тераса. Фасади вкриті витонченим рустом. Будівля має великі вікна та широкий карниз, що відокремлює перший поверх від другого. Палац увінчує багато оздоблений аттик. Представницькі інтер'єри розташовувалися на першому поверсі, де знаходилося помешкання власника.
Спочатку палац був оточений садом, що складався з геометризованих кварталів. Вся споруда була композиційно пов'язана з парком Планти, що робило резиденцію типовим зразком палацово-садового комплексу. Внаслідок частої зміни власників і використання палац Марфевича у наступні десятиліття зазнав значних змін, що сприяло втраті багатьох елементів первісного архітектурного рішення. У першій половині ХХ століття об’єкт був оточений високими будинками, що значно погіршило його експозицію. Також було знищено сад.
How to get to the point:
вул. Dunajewskiego 7
- olanko's blog
- Login or register to post comments
- 59 reads