м. Краків. Кам’яниця Гетьманська.

Аватар пользователя olanko
  • Теги:
    • Дом,
    • Архитектурные сооружения

Оценка: +5 / 1 участник / 0 рекомендации / (+0) (-0) качество

  • ПольшаМалопольское воеводствоКраков
Описание

Гетьманська Кам'яниця або старий монетний двір - будівля, що є однією з найважливіших не тільки в межах ринку, але всього Кракова. Тут зосереджена історія, архітектура, традиція і легенда від часів середніх століть. Перша забудова повстала близько 1300 року, а значна перебудова проведена у середині XІV століття. Розмір ділянки і самої будівлі, її положення, місцеперебування поблизу головного торгу дозволяють припустити, що це міг бути королівський міський палац. Засвідчувати це може готична зала, що розташована на першому поверсі будівлі. Володіє вона склепіння, на який тому, щоб замокнути знаходяться портрети Казимира Великого і його сестри, королеви угорської Ельжбети Локітковни. Це, власне, підтверджує власність монарха.

Наприкінці XV століття кам’яниця перейшла в приватні руки. Спочатку власниками був заможний рід Берів, який збагатів на копальнях срібла. Один з членів роду, якийсь Каспер, отримав від монарха привілей карбування монети, звідси пішла перша назва кам’яниці – «Старий монетний двір». У другій половині XVІ століття вона перейшла у власність італійської колонії.

У середині XVІІ століття належала воєводі сандомирському Христофору Опалінському, який реконструював будівлю, надавши їй ранньобароковий вигляд. Потім, через понад сто років, кам'яниця перейшла до роду родію Браніцьких, фельдмаршала надвірного Яна Клеменса, потім до воєводи подляського Стефана Миколая, після цього увійшла в власність великого гетьмана коронного Яна Клеменса. То від гетьманів повстала назва будівлі, що існує до цього дня. Від перебудови, яка мала місце в середині XVІІІ століття, походить аттик з гербом Браніцьких - Грифом.

Авторами двох наступних модернізацій були Ян Зігмунт Дейбл (1733) і Хенрік Клемм (1756). Після розділу Польщі з 1796 року на першому поверсі функціонувала книгарня, в 1821 році Флоріан Страшевський улаштував тут заставну лотерею, прибуток з якої призначавсяь на створення Плантів, а в 1848 розпочато тут видання перших номерів «Часу». В 1850 кам'яниця згоріла, але впродовж трьох років була відновлена. Пізніше проживав в ній президент Кракова Юзеф Дітль, де він і помер у 1878 році.

У кімнатах другого поверху відкрито дерев'яне склепіння, яке тепер накриває Рицарський зал ресторану «У Вержинка». На першому поверсі знаходиться готичне склепіння.

 Джерело 

Как добраться к точке: 
Rynek Główny 17
Отчёты
Аватар пользователя vv
1 Фото
vv
0
Ваша оценка: Нет
Ленты новостей

Вернуться к началу