м. Вільнюс. Костел Вознесіння Господнього (місіонерів).

Аватар пользователя olanko
  • Теги:
    • Культовые сооружения ,
    • Костел

Оценка: 0 / 0 участников / 0 рекомендации / (+0) (-0) качество

  • ЛитваVilnius CountyВильнюс
Описание

У 1695 році за колишньою міською стіною, неподалік від Субачяуських воріт, на Спаській горі, з ініціативи Т. Платера та на кошти місіонерів було засновано церкву та монастир. У 1753 році будівництво було завершено. Костел є однією з найбільш вишуканих і витончених будівель пізнього бароко в Вільнюсі, а дві його високі вежі і вестибюль виконані в стилі рококо. Своїми легкими і пропорційними вежами, обтічними кутами, прикрашеними декоративними вазами, гратами і ажурними хрестами, він різко виділяється з панорами міста. До церкви примикає монастир місіонерів, побудований в 1640-1650 роках. У 1773-1844 роках тут діяла семінарія священиків Віленської єпархії, яка славилася своєю бібліотекою. Вважається, що це був найбільший монастир Вільнюса. З 1803 року тут працювала церковнопарафіяльна школа. Згодом призначення монастиря багато разів змінювалося. У 1993 році костел був переданий Вільнюському єпископату, тимчасово використовується Литовським національним музеєм.

Джерело 1

Ансамбль будівель в стилі бароко, який почали зводити в 1695 році за колишньою міською стіною, біля Субачяуських воріт, сформувався в середині XVIII століття. Розташований на високогір'ї, на так званій Спаській горі, його будівлі, витончені церковні вежі та фронтони є однією з найвиразніших родзинок міської панорами. Комплекс складається з костелу, палацу Сангушкай, монастирського будинку, офіцини, господарської будівлі та огорожі. Почавши утверджуватися у Вільнюсі у 1685 році, місіонери отримали від єпископа Александраса Катавічюса початкові наділи землі у Вільнюсі, поблизу Нерімі, біля Зеленого мосту, та палац Єнчменішкяй (Eitminiškiai), який знаходився в парафії Неменчине. У 1687 році вони оселилися і встановили каплицю в палаці Сангушкай, передмісті Субачюса, подаровану їм дружиною вільнюського воєводи Котріною Радвілієне, де згодом виріс ансамбль.

У 1640-1650 роках цей триповерховий просторий, стриманий ренесансний зовнішній палац був побудований шляхтичем Великого князівства Литовського, суфраганом Віленської єпархії Єронімасом Сангушкою (за заповітом цей палац перейшов до ченців-бернардинів, які передали його Радвілу). Замість цього місіонери почали займатися будівництвом нового храму, пристосуванням занедбаного палацу під монастир і формуванням всього монастирського володіння.



Інтер'єр, в порівнянні з фасадом, дуже скромний (він відповідає принципам бідності і простоти місіонерів). Існуюча церква у середині ХVІІ ст. мала 7 вівтарів. Великий вівтар Вознесіння Господнього триступеневий, доходить до карниза вгорі. За даними 1804 року, вона була дерев'яною, на 6 колонах, прикрашена різьбленням, позолотою і розписна. У центрі вівтаря - намальована сцена Вознесіння Дангуна, з боків - 4 дерев'яні позолочені скульптури, пов'язані на тему місій - св. Івана Хрестителя, св. Станіслава, Святого Павла і Святого Павла Адальберто. Вівтарі Імені Діви Марії також дерев'яні, мало орнаментовані. Інші чотири вівтарі стриманої форми знаходилися в каплиці Благовіщення Пресвятої Богородиці – Діві Марії, Святого Павла, громади місіонерів і покровителя всієї парафії, Святого Павла. З цих каплиць, як найбільш багато прикрашеного акценту всього інтер'єру храму, виділяється св. Вінсенту Полі - засновнику та ідеологу конгрегації місіонерів. Він прикрашений колонами зі штучного мармуру насичених кольорів, живописно асиметричними орнаментами в стилі рококо. Стіни каплиці, хрестові склепіння і склепіння бічної нави біля каплиці прикрашені сценами, що зображують епізоди життя святого (св. Вінсентй серед місіонерів, св. Вінсент біля вмираючого Людовика XIII, св. Вінсент на Королівській раді, смерть св. Вінсента) та образи святих, пов'язані з місіонерською діяльністю. Розпис стін каплиці був створений в середині XVIII століття художником-місіонером Домініком Івановським.

Джерело 2

 

 

Как добраться к точке: 
Subačiaus g. 28
0
Ваша оценка: Нет

Вернуться к началу