м. Краків. Кам’яниця Гетц-Окоцимських.

Аватар пользователя olanko
  • Теги:
    • Архитектурные сооружения ,
    • Дом

Оценка: 0 / 0 участников / 0 рекомендации / (+0) (-0) качество

  • ПольшаМалопольское воеводствоКраков
Описание

Кам'яниця Ґетц-Окоцимських була збудована у 1896-1897 роках за проектом архітектора Теодора Таловського для Альбіни Ґетц-Окоцимської, вдови Яна Євангеліста Гетца, засновника пивоварні «Okocim». Під час копання фундаменту будівлі було розкрито підвали будинків, які раніше стояли на цьому місці, де серед інших виявлено: кілька пізньоготичних дверей, ренесансні дверні рами, карнизи з 16-17 ст., барельєфи та капітелі колон. Деякі з цих артефактів пізніше були використані для прикраси кам'яниці Гетца.

19 лютого 1968 кам'яниця була внесена до реєстру нерухомих пам'яток Малопольського воєводства. Вона також включена до муніципального реєстру пам'яток.

Кам'яниця була побудована в прямокутному плані з прямокутним ризалітом у південній частині тилу. Фасад будівлі має історичне та модернове оформлення. Вона триповерхова, п'ятиосьова. На половині вікон другого поверху вона була розділена горизонтально на дві частини плоскою кам’яною смугою. Його нижня частина була обшита гіпсокартонним рустом , а верхня – цегляна з підготовленими швами. На першому поверсі — п'ять аркадних прорізів, замкнутих півколом і оточених широкими увігнутими рамами. У першій осі — тристулкова розписна металева брама з позолоченими деталями, розділена тонкими колонками з крученими стрижнями, які підтримують карниз із крученого прута, та бійницею з напівкруглим ліхтарем із прямокутними розділами, прикрашеними рослинним декором.

Центральне крило п'ятидільне, бічні тридільні. Нижня частина воріт оздоблена прямокутними фільонками з розетками, а верхня частина засклена прорізами з трилисником. В решті осей першого поверху розташовані вітрини. Вікна кам'яниці прямокутні. Вони мають кам’яне обрамлення з декоративними завершеннями, обрамлені підвішеними на консолях пілястрами та парапетним карнизом. Вікна першого поверху вищі та ширші за вікна другого поверху. Їх завершення підтримують напівциліндричні стовпи з колонами. Над перемичками розташовані пари трилисників з гладкими гербами, обрамленими зверху арками, підвішеними на поясах. Над ними в крайніх осях і центральній осі — овальні медальйони в декоративних обрамленнях з ділянками карниза, прикрашені волютами, гірляндою зі стрічками та розетками. В решті осей, у завершеннях вікон, розташовані великі раковини з листям аканта, обрамлені волютами, прикрашеними розетками. На другому поверсі завершення вікон мають форму гладеньких фронтонів, що звужуються догори і підвішені на профільованій кошичковій арці та шишках, прикрашені розетками та листям аканта.

Біля вікна першої осі першого поверху на кордонному карнизі розміщено напис: FECIT THEODORUS TALOWSKI ARCHITECTVS MDCCCXCVII. Фасад увінчаний профільованим карнизом. Будівля покрита коньковим дахом. Пам’ятка культури.

Джерело

Как добраться к точке: 
Świętego Jana 3
0
Ваша оценка: Нет

Вернуться к началу