Пам'ятник Володимиру Івасюку у Львові

vv's picture
  • Теги:
    • Monuments,
    • Скульптура (Изваяние)

Mark: +16 / 4 participants / 2 recommendations / (+0) (-0) qualities

  • UkraineLviv regionЛьвів
Description

Володимир Михайлович Івасюк народився 4 березня 1949 р. у  Кіцмані, Чернівецької області .
Один із основоположників української естрадної музики. Автор 107 пісень, 53 інструментальних творів, музики до кількох спектаклів. Професійний медик, скрипаль, чудово грав на фортепіано, віолончелі, гітарі, майстерно виконував свої пісні. Неординарний живописець.
Вже в 1964 р. склав першу пісню «Колискова» на вірші батька. У школі створив дівочий вокальний ансамбль «Буковинка»., який переміг у республіканському конкурсі. Вступив до Чернівецького медичного інституту, але був на рік відрахований з нього за участь у «політичному інциденті».
В 1970 р. склав пісні «Червона рута» й «Водограй», які  вперше виконав з Оленою Кузнецовою у програмі Українського телебачення. Режисер Роман Олексів зняв у селищі Яремча  музичний фільм «Червона рута», в якому головні ролі виконали Софія Ротару й соліст ансамблю «Смерічка» Василь Зінкевич. У фільмі звучить багато пісень Івасюка. «Червона рута» перемогла на першому всесоюзному фестивалі «Пісня-71». Пісня «Водограй» перемогла в телевізійному конкурсі «Алло, ми шукаємо таланти!», на фестивалі «Пісня-72», пісенному конкурсі «Сопот-74».
Софія Ротару з піснею Івасюка «У долі своя весна» перемогла на фестивалі «Сопот-77».
18 травня 1979 року його тіло було знайдене повішеним у Брюховицькому лісі під Львовом. Офіційна версія —самогубство — підлягала сумніву. Відповідно до неофіційної версії, смерть Івасюка була вбивством, виконаним КДБ за наказом вищого керівництва СРСР. Похорон Володимира Івасюка 22 травня 1979 року у Львові перетворився на масову акцію протесту проти радянської влади, а на творчість композитора фактично було накладено заборону. Архіви цієї справи, що зберігаються в Москві, дотепер не відкривають, посилаючись на гриф «таємно».
В 2014 року Генеральна прокуратура України  поновила закриту кримінальну справу про смерть Івасюка.
Володимир Івасюк зробив вагомий внесок в українську культуру, тому його ім'я не було забуте –відкриті музеї, у 1989 році «Червона рута» стала назвою однойменного фестивалю, йому присвоєно звання Герой України (посмертно) і пісні Івасюка лунають і зараз.

В 2011 р. у Львові на проспекті Тараса Шевченка відкрито пам'ятник композиторові (скульптор Сергій Олешко, архітектор Михайло Ягольник). Меценат, за чиї кошти збудовано пам'ятник, — музикант Святослав Вакарчук.

Джерело тексту та зображення почтової марки з портретом Івасюка

 

 

How to get to the point: 
Львів, вул. Шевченко
Reports
Vikont's picture
1 photos
Vikont
dombrovskii_a's picture
6 photos
dombrovskii_a
olanko's picture
1 photos
olanko
voky89's picture
1 photos
voky89
0
Your rating: None

Back to top