Меморіальна дошка селянсько-козацькому війську під командуванням Богдана Хмельницького в м. Львів

Portret użytkownika dombrovskii_a
  • Теги:
    • Мемориальная доска,
    • Pomniki

Ocena: +19 / 5 uczestników / 2 zalecenia / (+0) (-0) jakość

  • UkrainaLwowski obwódЛьвів
Opis

Під час визвольної війни українського народу в середині XVII ст., очолену гетьманом Богданом Хмельницьким, українське військо здобуло блискучі перемоги над польсько-шляхетською армією під Жовтими Водами (5-6 травня 1648 p.), Корсунем (16 травня). Битва під Пилявцями, що відбулася 23-24 травня 1648 р., закінчилася повною поразкою польсько-шляхетського війська. Шляхетська армія, яка ще кілька днів тому була впевнена у своїй перемозі, втікала до Львова. Це було перше пришестя Б.Хмельницького до Львова.

6 жовтня під Львовом з'явилися передові загони, а 9 жовтня до міста наблизилися головні сили селянсько-козацького війська. 10 жовтня здобуто ключові позиції зовнішнього поясу міських фортифікацій -укріплені костьоли Лазаря, кармелітів, Марії Маґдалини. Хмельницький відмовився від штурму міста, лише 14-16 жовтня полк Максима Кривоноса стрімким штурмом узяв фортецю Високий Замок. При цьому допомогли й передміщани, які показали військові Кривоноса підступи до замку. Здобуття замку, з якого контролювалося місто, вирішило долю Львова. На горі Високий Замок є пам'ятний знак з цієї нагоди.

Нова хвиля визвольної боротьби на західноукраїнських землях піднялася під час Зборівської і Збаразької битв 1649р., а також у 1651 р. Поразки під Берестечком 1651 року і під Батогом 1653 року, спричинені великою мірою переходом кримських татар на сторону поляків, змусили Богдана Хмельницького шукати союзника в особі російського царя. Це було одним з основних мотивів Переяславського трактату, за яким Україна приймала протекторат царя, однак залишалася окремим державним організмом з правом мати свою власну адміністрацію, фінанси, правний устрій, підтримувати дипломатичні зносини з іншими державами. Укладення союзу дало змогу Хмельницькому рушити в новий похід на західноукраїнські землі, в напрямі їх головного міста Львова. Російською армією, що взяла участь у кампанії, командував боярин В. В. Бутурлін. Об'єднане військо 25 вересня 1655 р. підійшло до Львова. Українські козацькі полки зупинилися зі сходу, півдня і південного заходу. Табір російських полків розташувався на захід і північ від центру міста. Ставка Хмельницького до 8 листопада 1655 р. містилася поблизу церкви Юра.

29 червня козацькі частини на чолі з миргородським полковником Григорієм Лісницьким і російські загони під керівництвом князя Григорія Ромодановського здобули Городок, а наступного дня повністю розгромили польсько-шляхетське військо. Перемога під Городком забезпечила вільне маневрування визвольних військ у Галичині. Визволено Яворів, Немирів, Любачів та інші міста.

Посилання на джерело тексту.

На сучасній площі Святого Юра, де містилася ставка Б.Хмельницького, розміщена меморіальна дошка селянсько-козацькому війську під командуванням Богдана Хмельницького.

Напис на дошці: На цій площі у вересні-листопаді 1655 року перебував головній табір селянсько-козацького війська під командуванням Богдана Хмельницького.

 

Raporty
Portret użytkownika butilkavodi
1 Zdjęcia
butilkavodi
Portret użytkownika vv
1 Zdjęcia
vv
Portret użytkownika olanko
1 Zdjęcia
olanko
Portret użytkownika Vikont
1 Zdjęcia
Vikont
Portret użytkownika Orlan
1 Zdjęcia
Orlan
0
Twoja ocena: Brak

Powrót do góry