м. Київ. Будинок № 18 по вул. Рейтарській

Ocena: 0 / 0 uczestników / 0 zalecenia / (+0) (-0) jakość
- Ukraina›Kijów obwód›Київ
Opis
1908-19 садибою володіла дочка статського радника З. Стаховська (за чоловіком — Файницька), яка розпочала нове будівництво. У наріжній, вільній від забудови частині було споруджено великий чотириповерховий з напівпідвалом прибутковий будинок. У напівпідвалі містилися три квартири й двірницька, на верхніх поверхах — по дві квартири: на першому — п'яти- та семикімнатна, на другому й третьому — шести- й семикімнатна, на четвертому — п'яти- й семикімнатна. В будинку працював електричний ліфт, у квартирах були кахляні груби, каміни, каналізація, електричне освітлення, водогін. У кожну квартиру був проведений домофон (розмовна труба). В кухнях були печі, обкладені гладенькими глазурованими кахлями, мідні котли з пристосованими для безперервного підігріву води верхніми залізними баками. Для потреб мешканців передбачалися льохи та місце на горищі для сушіння білизни. Домовласниця утримувала у будинку приватну бібліотеку. 1922 садибу націоналізовано. 1973-76 будинок капітально відремонтовано. Під час робіт ліквідовано чорний хід та пічне опалення, квартири переплановано з пристосуванням під комунальні, влаштовано балкони з боку вул. Стрілецької, замінено балконні ґрати з боку вул. Рейтарської.
Чотириповерховий з напівпідвалом, цегляний, пофарбований, у плані Г-подібний, з уступами на тильному фасаді. Односекційний, перекриття пласкі, залізобетонні. Дах похилий з бляшаним покриттям. Над сходовою кліткою світловий ліхтар. Зв'язок усередині різних за плануванням квартир коридорно-анфіладний.
Архітектура будинку в формах історизму поєднує візерунчастість цегляного декору з елементами ренесансного будівництва (вінцевий карниз, фронтон і пілястри по осі головного фасаду) й стилю модерн (різноманітність форм прорізів, оформлення інтер'єрів). Має два чолові фасади з сімома віконними осями з боку вул. Стрілецької і дев'ятьма — з вул. Рейтарської. Стіни розчленовано на яруси горизонтальними гуртами проміжних карнизів, які виділяють два середні поверхи. П'ятидільна симетрична композиція фасаду з головним входом з вул. Рейтарської ґрунтується на динаміці вертикальних членувань, підкресленій контрастом виступних і заглиблених частин.
Центр і бічні осі виявлено розкріповками, між якими розташовано балкони. Центральну вісь з арковим входом акцентовано трикутним фронтоном в аттику. Пластику фасадів збагачує рельєфне обрамлення віконних прорізів, різне за формами і розмірами. В пишному декорі використано ренесансні елементи: стилізовані пілястри, замкові камені, рустування. Слізник вінцевого карниза спирається на профільовані кронштейни, між якими розміщено смужки намистин.
У вирішенні інтер'єра вестибюля виразно позначився вплив стилю модерн. Металеві огородження мармурових сходів мають характерний лінеарний рисунок. У розпису й ліпленні використано рослинний орнамент: у декорованих фризах і розетках варіюються зображення латаття, маків, лаврового й акантового листя. Контрастне пофарбування стін і стелі (морські хвилі на білому тлі) створює додатковий декоративний ефект.
Будинок — пам'ятка київського домобудування перехідного етапу від історизму до модерну.
Как добраться к точке:
Рейтарська, 18
- Blog
- Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać
- 460 odsłon