Скульптурний комплекс «Фармація у віках»

Portret użytkownika Tan-Tol
  • Теги:
    • Pomniki,
    • Скульптура (Изваяние)

Ocena: +18 / 4 uczestnicy / 1 zalecenie / (+0) (-0) jakość

  • UkrainaCharkowski obwódХАРКІВ
Opis

Джерело

Розміщено біля нового учбового комплексу Національного фармацевтичного університету на Салтівцi.
Автори заслужений художник України, скульптор С.А. Гурбанов, народний архітектор України Ю.М. Шкодовський.
Ідея спорудження пам’ятника виникла у ректора НФАУ, доктора фармацевтичних наук, заслуженого діяча науки і техніки України В.П. Черних під час святкувань на день фармацевтичного робітника у вересні 2001 року. Він же розробив естетичну програму комплексу.

Будівництвом та збором коштів керував благодійний фонд випускників Харківської фармацевтичної вищої школи, який очолював професор О.Г. Башура.

Головна ідея комплексу - показати багатовіковий розвиток від маловідомих лікувальників-аптекарів до майбутніх провізорів та вчених, що спроможні не тільки успішно боротись з хворобами, але й продовжити життя людства в цілому.

Національний фармацевтичний університет був заснований у 1805 р., як кафедра Харківського університету, що зараз має назву Харківський Національний університет ім. Каразіна. За думкою В.П. Черних, Харків є колискою фармації України. Тут виховували фахівців-фармацевтів з вищою освітою протягом двох століть.


Центральна частина комплексу присвячена «ПАНАЦЕЇ» – давньогрецькій богині, ім’я якої перекладається, як «цілителька». Із стародавніх часів стало загальновживаним у європейських мовах.

С.А. Гурбанов втілив богиню у вигляді квітучої, дорідної жінки з рецептурним довідником і терезами у руках. Згадаємо крилату приказку «Достеменно, як в аптеці». Образ богині оповито хітоном, що спадає м’якими брижами додолу. З чолового боку «ПАНАЦЕЯ» сповнена величі та зосередженості. Якщо подивитись на постать богині у профіль, то краще відчувається краса та стрункість фігури та мірна хода назустріч людям.

Високий постамент трикутної форми, що направлено гострим кутом уперед, тільки допомагає відчути цей рух. Центральна постать Панацеї удвічі більше бокових частин ансамблю, до того ж і поставлена на високий постамент,  тому її рух надає урочистий ритм усьому комплексу.

Ліворуч на відстані 5 метрiв на сходинковому п’єдесталі розміщена статуя «АПТЕКАРЯ» в університетській мантії та магістерському чотирикутнику (шапці). Він уособлює аптекарів середньовічної доби. Ця статуя підкреслює стародавні витоки професії фармацевта. Майстер складає необхідну суміш у великій ступі. Його зосередженість викликає повагу. Постать стародавнього фармацевта сприймається, як своєрідний гімн тяжкій повсякденній праці, так потрібній хворим. В нашу комп’ютерну добу ця статуя образно висловлює щиру вдячність сучасних провізорів попереднім поколінням майстрів, що інтуїтивно навпомацки шукали нові і нові ліки. Статуя відлита з бронзи в натуральний розмір і розміщена на лаві так, що сучасна молодь залюбки сідає поряд і відчуває себе на одну мить духовним родичем, або колегою фахівця давніх часів.

Праворуч від Панацеї розміщена група «МАЙБУТНЄ ФАРМАЦІЇ». Над земною кулею зліта широка стрічка. На цій бинді, як на своєрідній основі підноситься гордовита пара молодих дипломантів у магістерських мантіях і площинних уборах. Юнак високо здіймає смолоскип – своєрідний  символ наснаги, клятви віковічного служіння людству. Дівчина впевнено тримає в долонях диплом магістра. Даний образ втілює відданість професії. Ця скульптурна група в одязі, що розвивається за вітром, висловлює торжество і впевненість у розвитку фармації на всій земній кулі. Думка авторів проекту прочитується виразно і навіть патетично.

Вдало тут поєднується світле полірування бронзових постатей з темною патініровкою земної кулі та бинди. Жовтохолодна група молоді завдяки темному кольору підпірки легше злітає до гори. Прямовисному руху групи також сприяє видовженість пропорцій та хвилястий ритм бинди і мантій. Вражає у цій композиції влучність конструктивного розрахунку у поєднанні досить різноманітних за об’ємом геометричних фігур. Дещо бентежить несхожість масштабів груп одного комплексу. Невелика за висотою пара магістрів трохи губиться на тлі завеликого багатосходинкового постаменту і великих за розмірами постатей «Панацеї» та «Аптекаря». Слід відзначити артистичне полірування і тонування статуй, завдяки чому весь ансамбль сприймається, як закінчений ювелірний твір.

Досить влучно вирішена у цьому комплексі думка спадкоємності різних поколінь фармацевтів. Комплекс вдався більш європізованим ніж українським. Слід пам’ятати, що Харків – столиця української фармації.

Вся територія навколо скульптурного комплексу (біля 250 м2) викладена кольоровою декоративною плиткою з добре підібраним до теплого тону постаменту. Навколо оглядового майданчика розташовані стрічкові шпалери з туї та ялинок і невеличкі декоративні пірамідальні туї, ялинки, сосни. Чепурне архітектурне та ландшафтне оздоблення, його підпорядкованість напису «Національний фармацевтичний університет» підкреслюють красу та ауру шанобливості до цього комплексу.
Ансамбль відкрито у рік 350-річчя міста Харкова та на честь 200-ліття заснування вищої фармацевтичної школи в Україні.
Це єдиний у світі скульптурний комплекс присвячений уславленню професії фармацевта.

Как добраться к точке: 
Адреса: м.Харкiв, вул. Блюхера, 4. Станцiя метро «Студентська».
Raporty
Portret użytkownika NeMo
1 Zdjęcia
NeMo
Portret użytkownika dombrovskii_a
1 Zdjęcia
dombrovskii_a
Portret użytkownika butilkavodi
1 Zdjęcia
butilkavodi
Portret użytkownika Granit
1 Zdjęcia
Granit
0
Twoja ocena: Brak

Powrót do góry